Fit Mama – czyli dieta dla kobiet ciężarnych i karmiących

Fit Mama – czyli dieta dla kobiet ciężarnych i karmiących

Tagi: , , , , ,

Ciąża jest ważnym momentem w życiu każdej młodej kobiety. Przyszłe Mamy starają się zrobić wszystko, aby urodzić zdrowe Dziecko. Na przebieg ciąży ma wpływ wiele elementów, począwszy od odpowiedniego przygotowania organizmu do ciąży, właściwą opieką prenatalną czy zmiany stylu życia na okres trwania ciąży i nie tylko.

FIT MAMA W CZASIE CIĄŻY

Coraz większą uwagę przywiązuje się do odpowiedniej diety przyszłej Matki, która według specjalistów może mieć ogromny wpływ na prawidłowy przebieg i rozwój ciąży. Liczne badania potwierdzają, iż niewłaściwe odżywianie może mieć wpływ nie tylko na zdrowie i samopoczucie Mamy, ale także może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju dziecka, jego małej masy urodzeniowej czy nawet wad rozwojowych. Co więcej udowodniono, iż nieprawidłowa dieta Matki może mieć wpływ na zdrowie dziecka w jego życiu dorosłym. Eksperci, a wśród nich profesor Piotr Socha z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” podkreślają, jak ważnym i kluczowym etapem dla kształtowania zdrowia na przyszłość jest okres ciąży oraz wczesnego dzieciństwa, w których organizm człowieka jest bardzo wrażliwy na niedobór bądź nadmiar składników odżywczych.

FIT MAMA W CZASIE KARMIENIA

Po rozwiązaniu ciąży kolejnym dietetycznym wyzwaniem dla kobiety jest dieta w trakcie karmienia piersią. Jest ono uznawane za ZŁOTY STANDARD, a decydując się na to, zapewnia się najlepszy z możliwych start swojemu Dziecku. Jednak należy pamiętać, że o dobrej jakości pokarm też należy zadbać. Często obserwujemy zagubione Mamy, które nie do końca wiedzą, co mogą jeść w czasie karmienia piersią, czego zaś powinny unikać. Jednocześnie każda kobieta marzy, aby jak najszybciej powrócić do sylwetki sprzed ciąży. Nasi dietetycy, mając kontakt z kobietami karmiącymi, niejednokrotnie proszeni są o wskazówki dotyczące ich prawidłowego żywienia i szybkiego, lecz racjonalnego zgubienia zbędnych kilogramów. W obawie przed nietolerancjami pokarmowymi swojego Maluszka, a także jego złym samopoczuciem, częstym błędem jest eliminacja z diety zbyt dużej ilości produktów. Wbrew panującym przekonaniom niezalecana jest dieta eliminacyjna, bez kontroli lekarza – co potwierdza Instytut Matki Dziecka. Należy pamiętać, iż w ten sposób narażamy siebie i dziecko na niedobory składników odżywczych i stres związany z nagminną ostrożnością przed zjedzeniem czegoś niewskazanego.

FIT MAMA DBA O CIAŁO

Warto wiedzieć, iż kobiety decydujące się na kamienie piersią, jednocześnie dbają o swoje ciało. Jest to jedna z naturalnych form „odchudzania”. W czasie laktacji organizm zużywa sporo energii, którą pożytkuje na wytwarzanie mleka. W połączeniu z racjonalną dietą, spadek masy ciała staje się naturalnym procesem. Jednak należy pamiętać, że zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią powinno się jeść DLA DWOJGA – a nie ZA DWOJE, co mocno jest podkreślane przez żywieniowców i lekarzy. *(2) W okresie laktacji zwiększa się zapotrzebowanie kobiety na energię o około 500 kcal w pierwszym półroczu oraz około 400 kcal w drugim półroczu karmienia. Jeśli dieta jest dobrze zbilansowana, to przy zachowaniu aktywności fizycznej nastąpi naturalny spadek masy ciała.

Podsumowując odżywianie kobiety w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią powinno opierać się na zasadach przedstawionych w piramidzie żywieniowej opracowanej przez Instytutu Żywności i Żywienia. Dieta powinna być różnorodna, a spożywane produkty powinny odznaczać się wysoką jakością i wartością odżywczą.

Firma Fit & Eat postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom tej grupy Klientów i postanowiła przygotować nową, specjalną ofertę właśnie dla przyszłych mam. Stworzony został projekt FitMama, podzielony na 2 etapy: FitMama w ciąży oraz FitMama karmiąca.