Schudłem/am na diecie i co dalej??? Czyli jak zapobiec efektowi JOJO!

Schudłem/am na diecie i co dalej??? Czyli jak zapobiec efektowi JOJO!

Tagi: , , , , ,

Efekt  jojo… czy taki straszny?

Gdy już wreszcie nastanie ten jakże szczęśliwy dla nas moment i pozbędziemy się nadmiaru zbędnych kilogramów, a nasza sylwetka stanie się dla nas powodem do dumy a nie przykrym widokiem, za wszelką cenę będziemy się starać ten stan utrzymać jak najdłużej. Ale tu staje nam na drodze efekt jojo, który w przypadku wielu osób nastręcza dużo stresu i wprowadza w stan przerażenia.

Czym jest efekt jojo?

Tak naprawdę efekt jojo nie jest żadnym nadzwyczajnym zjawiskiem. Bo jakim nadzwyczajnym zjawiskiem może być fakt, że kończąc odchudzanie na ujemnym bilansie kalorycznym nagle rzucamy się na jedzenie pochłaniając tony kalorii co powoduje znaczny wzrost wagi? Jest to proces całkowicie naturalny i musimy liczyć się z tym, że gdy skończymy się odchudzać i wrócimy do poprzednich nawyków żywieniowych, znowu nabierzemy niechcianych kilogramów.

Właściwa modyfikacja diety

Jak we wszystkim tak i w tej sytuacji najważniejszy jest umiar. Właściwie manipulując naszą dietą poprzez stopniowe dodawanie składników odżywczych czyli wprowadzanie organizmu na coraz to wyższą kaloryczność, zapobiegniemy efektowi jojo. Sprawimy że będzie miał czas aby się „przyzwyczaić” do większych porcji pożywienia.

Dieta to nie narzędzie, to właściwy sposób na życie

Gdy już ustabilizujemy ten poziom, również nie będziemy mogli zrezygnować z regularnych posiłków i wrócić do poprzednich nawyków żywieniowych. Okres trwania diety powinien dać nam do zrozumienia, że ten zdrowy system odżywiania to nie jest tylko narzędzie do zrzucenia zbędnych kilogramów, ale właściwy sposób na życie. Musimy go zaakceptować, a nie traktować jak naszego wroga, ponieważ co innego jest ważniejsze jeśli nie nasze zdrowie. Dzięki zbilansowanej, bogatej we wszystkie składniki odżywcze diecie, nie będziemy musieli martwić się o nasz organizmu przez długie lata. Możemy na tym nawet skorzystać, gdyż dietetyka i aspekty z nią związane to niemalże morze informacji z którymi warto być na bieżąco. Dzięki tej wiedzy możemy udoskonalać nasz jadłospis i modyfikować go tak, aby dania stawały się smaczniejsze, a jednocześnie cały czas będziemy posiadać zdrową i zadbaną sylwetkę.

Aktywność fizyczna równie ważna

Nie zapominajmy także o aktywności fizycznej! Nic innego jak hektolitry potu wylane na siłowni, podczas biegu, czy na rowerze wspomogły znacznie nasz proces odchudzania i poprawiły rezultaty.

Pozwól sobie na więcej ale z umiarem

Mimo wszystko będziemy mogli stać się elastyczni, ponieważ o ile w okresie ścisłej redukcji liczyliśmy każdą kalorię teraz będziemy mogli tą dokładność zredukować. Da nam to możliwość komponowania jadłospisu w taki sposób, jaki na rygorystycznej, odchudzającej diecie nie było możliwości.  Niestety prawdą jest to, że osoby które liczą na szybkie efekty diety nie wykazując zainteresowania tematyką żywieniową, bardzo łatwo wracają do poprzedniej wagi. W przypadku takich osób efekt jojo jest nieunikniony. Jeżeli zaakceptujesz że zdrowy styl odżywiania pozostanie z tobą na długie lata nigdy nie będziesz musiał się go obawiać.