Wszystko o herbatach – Rooibos

Wszystko o herbatach – Rooibos

Tagi: , , , ,

Rooibos jest gatunkiem krzewu zwanego czerwonokrzewem afrykańskim. Nie jest spokrewniony z powszechnie znaną herbatą. Dojrzałe liście suszy się i tnie na drobne, 1-2 milimetrowe kawałki z których otrzymuje się napar ziołowy, zwany najczęściej rooibos tea. Krzew ten pochodzi  z Afryki Południowej, natomiast w Europie znany jest od zaledwie 100 lat. Plantacje rooibos występują na piaszczystych glebach i nie wymagają stosowania nawozów ani środków chroniących przed pasożytami.

Parzenie

Rooibos parzy się w temperaturze 95 st. C przez około 4-5 minut. Na filiżankę wody używamy czubatej łyżeczki herbaty. Do zaparzenia polecane jest użycie papierowego filtra, ze względu na drobno siekane liście. Napar ma brązowy kolor i słodkawy smak. Można wyczuć nuty miodowe, owocowe oraz lekko ziemiste. Wyróżnia go łagodny smak, w którym brak typowej goryczki, która jest charakterystyczna dla herbat czarnych i zielonych. Nie zawiera kofeiny, dzięki czemu może być spożywany przez dzieci, kobiety karmiące, a także może być pity przed snem.

Właściwości lecznicze

Rooibos jest przede wszystkim bogaty w przeciwutleniacze, które chronią nasz organizm przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, a te z kolei mają działanie utleniające na nasz organizm.

Rooibos ma również działanie odstresowujące i rozluźniające, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi.

Dzięki przeciwutleniaczom, rooibos hamuje działanie niekorzystnych enzymów będących przyczyną powstawania chorób serca.

Inne przeciwutleniacze działają korzystnie na cukrzycę typu II. Dzięki nim, poziom cukru we krwi jest wyrównany – mięśnie oraz tkanki lepiej wykorzystują glukozę, oraz korzystnie wpływa na wytwarzanie przez trzustkę insuliny. Rooibosa można wykorzystywać w prewencji cukrzycy typu II oraz u osób chorych przy powrocie do zdrowia, a także w wyrównaniu skoków glukozy we krwi.

Wspomniane już przeciwutleniacze obniżają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ekstrakt z rooibosa wspomaga działanie leków podczas leczenia w przypadku zachorowania na raka.

Obecność alfa-hydroksykwasów i cynku pozwala szybszemu wyleczeniu problemów skórnych takich jak wysypka, trądzik, podrażnienia oraz suchość skóry.

Dzięki działaniu rozszerzającemu oskrzela i wspomagającemu odksztuszanie, rooibos sprawdza się w przypadkach dolegliwości dróg oddechowych, jak astma i zapalenie oskrzeli.