Wszystko o herbatach – ZIELONA

Wszystko o herbatach – ZIELONA

Tagi: , , , , , ,

Herbata zielona jest znana od wieków w Chinach, a jej idea zrodziła się 4500 lat temu i dzisiaj jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. Liście herbaty chińskiej przerabia się najpóźniej godzinę po zbiorze nim zaczną fermentować – czyli przed procesem powstawania czarnej herbaty. Dzięki temu, że listki nie są poddawane fermentacji, zachowują wiele korzystnych dla zdrowia składników.

A jest ich bardzo dużo. Najważniejsze, to polifenole oraz katechiny, które są silnymi przeciwutleniaczami. Wśród innych składników, znajdziemy garbniki, alkaloidy, teinę oraz witaminy (A,B,C,E), mikroelementy (wapń, potas, miedź, cynk, mangan, fluor). Te składniki wzbudzają niemałe zainteresowanie naukowców, którzy w dalszym ciągu odkrywają jej nowe właściwości.

Zapobieganie powstawania nowotworów

Dzięki silnym antyoksydantom chroniącym nasze DNA przed działaniem substancji kancerogennych, herbata zielona wykazuje działanie antynowotworowe. Mocne dowody naukowe dotyczą ochronnego działania na promieniowanie UV, co zapobiega poparzeniom oraz wystąpieniu raka skóry.

Poprawa wyglądu skóry, jest uzasadniona również działaniem moczopędnym, co przyczynia się do likwidowania obrzęków. Jednocześnie powoduje usuwanie toksyn, które nagromadzone są w tkankach.

Zmniejszone ryzyko wystąpienia Alzheimera

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle dowiedli, że regularne picie herbaty zielonej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz demencji i innych chorób neurodegeneracyjnych. Negatywne działanie zawdzięczamy takim substancjom jak nadtlenek wodoru i beta-amyloid, które są zwalczane dzięki polifenolom zawartym w herbacie.

Herbata zielona pomocna przy odchudzaniu

Kolejne, pozytywne działanie wspomnianych już polifenoli ma niebagatelne znaczenie dla odchudzania. Dzięki jednemu z nich – polifenol krążenia (EGCG) hamuje wchłanianie tłuszczów oraz nasila ich zużycie (spalanie) przez organizm. Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham dowiedli, że poziom spalania tłuszczu jest wyższy o 17%, niż po zażyciu placebo. Zielona herbata wykazuje zwiększenie aktywności niektórych enzymów trawiennych, które wspomagają pracę wątroby, nasila termogenezę oraz przyspiesza utlenianie tłuszczów. Dzięki witaminom i minerałom zawartym w naparze, skutecznie uzupełnimy niektóre z niedoborów powstałych podczas odchudzania.

Parzenie zielonej herbaty

Do przygotowania naparu najlepiej użyć miękkiej wody. Jeśli używamy wody z kranu, dobrze ją przefiltrować przed zaparzeniem. Również świetnym wyborem będzie woda mineralna o niewielkiej ilości wapnia. Napar sporządzamy w taki sposób: łyżeczkę suszu zalewamy szklanką wody o temp. 60-80 st. C i parzymy 2-3 minuty. Jeśli napar jest za mocny – przez to mniej smaczny, możemy go rozcieńczyć wodą. Aby zielona herbata była smaczniejsza, możemy jej smak wzbogacić plasterkiem cytryny, lub odrobiną ilością soku z cytryny (pół łyżeczki wystarczy). Świetnie komponuje się również kilka liści świeżej mięty, lub mrożone kawałki owoców. Warto spróbować zaparzyć herbatę zieloną wielokrotnie, gdyż najwięksi smakosze uważają nawet, że pierwszy napar (w temp. ok. 90 st. C) nie nadaje się do picia – doprowadza do obmycia z liści wszelkich toksyn, które wydobywają się z nich lub znajdują się na powierzchni.