Wszystko o herbatach-Herbata żółta

Wszystko o herbatach-Herbata żółta

Tagi: , , ,

Herbata żółta jest to najrzadziej spotykana odmiana herbaty chińskiej na rynku zarówno azjatyckim jak i europejskim. Rocznie jest produkowana w ilości 300 kg. Początkowo herbata żółta była przysmakiem cesarza i jego rodziny i według legendy, była przeznaczona jedynie dla cesarskiego dworu. Produkowana jest przy zastosowaniu fermentacji nieenzymatycznej, która polega na namoczeniu herbaty oraz kilkukrotnym podgrzaniu, ostudzeniu oraz suszeniu. Proces ten jest powtarzany przez nawet 2-3 dni. W skład herbaty żółtej wchodzą młode listki krzewu herbacianego, wraz z nierozwiniętymi pączkami.

Smak, wygląd i aromat

Liście żółtej herbaty są koloru zielonego, z lekko żółtawym odcieniem. Napar żółtej herbaty ma kolor bladożółty, a smak jest świeży, delikatny i niezwykle przyjemny o lekko słodowej nucie. Pozostawia delikatnie słodki posmak. W smaku i aromacie wyczujemy połączenie kawy i nutę ciemnej czekolady. Nie wyczujemy charakterystycznej cierpkości dla herbaty czarnej, natomiast zapach naparu jest dość intensywny. Na rynku znajdziemy żółte herbaty, które produkowane są taką samą techniką jak herbaty zielone. Aby odróżnić oryginalną herbatę żółtą, należy sprawdzić czy zostawia bladoróżowy ślad na białej, porcelanowej filiżance lub spodku.

Zaparzanie

Napar przygotowujemy, zalewając łyżeczkę herbaty, na filiżankę – ok. 120 ml, wodą o temperaturze ok. 70-80 st. C, parząc przez około 3-5 minut, zależnie od własnych upodobań. Przeważnie znajdziemy na rynku herbaty, które można parzyć jednokrotnie, ale niektóre nadają się do wielokrotnego parzenia.

Właściwości zdrowotne

Herbata żółta charakteryzuje się przede wszystkim właściwościami pomagającymi usunięcie toksyn z organizmu poprzez wiązanie ich. Pomaga również w trawieniu, co jest typowe dla herbat chińskich. Herbata żółta ma również właściwości relaksujące i uspokajające. Zawartość kofeiny jest jedynie na poziomie ok. 1%. Ma własności tonizujące, przywraca siłę i orzeźwia.

[ssba]