Dieta a właściwe PH – wpływ produktów kwasotwórczych na organizm.

Dieta a właściwe PH – wpływ produktów kwasotwórczych na organizm.

Tagi: , , , , ,

Właściwa równowaga kwasowo-zasadowa- czym jest i dlaczego takie ważne

Równowaga kwasowo-zasadowa jest to stan pozwalający zachować właściwe stężenie jonów wodoru w przestrzeni wewnątrz- i zewnątrzkomórkowej. Jest to proces niezbędny do utrzymania homeostazy ustrojowej. W warunkach prawidłowych wewnątrz komórki pH jest równe ok. 7, a na zewnątrz komórki 7.35-7.45. Utrzymanie właściwego pH jest o tyle ważne, gdyż warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Zakwaszenie dietą

O samym zakwaszeniu produktami spożywczymi i źle zbilansowaną pod tym kątem dietą mówi się bardzo dużo. Powstało na ten temat wiele teorii. Aby dobrze zrozumieć ten proces należy zdać sobie sprawę, że wyróżniamy produkty spożywcze działające na nasz organizm kwaso i zasadotwórczo. Nie tyczy się to o tyle produktów a pierwiastków, które są w tych produktach zawarte czyli sód, potas, magnez, wapń, wykazujących działanie kwasotwórcze, a fosfor chlor i siarka zasadotwórcze. Niestety nasza dieta jest silnie kwasotwórcza. Spożywamy za dużo mięsa, jaj, ryb, produktów mlecznych i zbożowych, a zbyt mało warzyw i owoców działających alkalizująco. Można się spotkać z wieloma opiniami które sugerują, że nie da się zakwasić dietą. Oczywiście doprowadzenie do czysto klinicznej wersji kwasicy metabolicznej nie jest możliwe poprzez źle zbilansowany jadłospis ale możemy doprowadzić do łagodnej utajonej kwasicy.

Kwasica Utajona- czy mam się jej obawiać?

W przypadku kwasicy utajonej, pH utrzymywane jest zawsze w dolnych granicach normy, a system utrzymywania homeostazy jest mocno zaburzony, wręcz niewydolny. Kwasicy utajonej towarzyszy nadmierna utrata potasu, wapnia czy magnezu w ustroju. Może powodować zwiększony katabolizm białek, zaburzenia pracy układu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czy wzrostu ryzyka osteoporozy.
Objawy kwasicy to przewlekłe zmęczenia, obniżenie wydolności organizmu, problemy z koncentracją, czy nawet brak odporności na sytuacje stresowe. Same objawy niewiele nam sugerują, gdyż mogą świadczyć o wielu innych chorobach, czy po prostu przemęczeniu spowodowanych zbyt intensywnym tempem życia. Ale jeśli wiemy, że nasza dieta nie jest taka jak powinna, powinno dać nam to do myślenia.

Kwasica utajona, jak się wystrzegać?

Nie ma jednej i konkretnej recepty na zapobieganie występowania takich schorzeń.
Typ żywienia sprzyja powstawaniu kwasicy, więc w największej grupie ryzyka są osoby które o swój jadłospis nie dbają, a ich posiłki w głównej mierze opierają się na fastfood’ach popijanych dużą porcją coli.
Najważniejsze to zadbać o właściwe zestawienie produktów w naszych daniach. Jeśli np. na obiad przewidzieliśmy produkt pochodzenia zwierzęcego o działaniu kwasotwórczym jak np. mięso, dodatkowo z dużą porcją ryżu (również działanie kwasotwórcze), postarajmy się dodać odpowiednio dużą porcję warzyw, które działają alkalizująco. Wiele osób zapomina o właściwej podaży warzyw i owoców w diecie, które nie tylko jak się przyjęło w ogólnym przekonaniu są źródłem witamin i minerałów, ale także wykazują działanie alkalizujące. Nie zapominajmy także o spożywaniu wody mineralnej, która też działa zasadotwórczo na nasz organizm.

Podsumowanie

Utrzymywanie właściwego pH i równowagi kwasowo-zasadowej w diecie jest bardzo ważnym aspektem i nigdy nie powinniśmy go pomijać przy komponowaniu naszego jadłospisu. Aby zapobiec ewentualnemu zakwaszeniu musimy zadbać o właściwą podaż produktów alkalizujących- warzyw i owoców, które w naszym zachodnim typie diety są w znikomej ilości. W momencie właściwego zbilansowania naszej diety możemy być pewni, że utrzymujemy właściwe pH ustroju i nie jesteśmy narażeni na takie schorzenia jak np. kwasica utajona.

[ssba]