Jakość produktów, z których gotujemy dla Ciebie musi być najwyższa. Dlatego w naszej kuchni używamy tylko kurczaka zagrodowego, pochodzącego ze sprawdzonego źródła.
Czy antybiotyki w mięsie są takie złe?
TAK!
Antybiotyki na farmach drobiu używane są bardzo często (czasem również nielegalnie, przekraczając dopuszczalne normy). Dodawane są do karmy zwierząt po to by ochronić je przed chorobami, przedłużyć ich żywotność oraz pobudzić wzrost. Głównymi antybiotykami dodawanymi do paszy jest doksycyklina i metronidazol.
Spożywając mięso, które było karmione antybiotykami dostarczamy do swojego organizmu pewną jego dawkę. Ma to niebagatelny wpływ na nasze zdrowie ponieważ nasz organizm uodparnia się na nie – podczas choroby stosowane antybiotyki nie działają lub mają obniżone działanie co może prowadzić do powikłań lub nawet śmierci.
Czym różni się pierś kurczaka zagrodowego od kurczaka karmionego antybiotykami?
wielkością
kolorem
zapachem
strukturą włókien mięśniowych
łatwiejsze w obróbce termicznej (delikatne, soczyste, pachnące i smaczne mięso)
Sami zobaczcie:
(widoczna różnica między kurczakiem karmionym antybiotykami a zagrodowym)
Jak hodowany jest kurczak zagrodowy?
Kurczak zagrodowy hodowany jest w zagrodach z dostępem do wolnego wybiegu dzięki czemu posiada prawidłowie, regularne umięśnienie. Wyróżnia się długim chowem – ok 56 dni, przez ten czas w naturalny sposób osiąga odpowiednie wymiary.
Karmiony jest paszą wolną od GMO (100% roślinną), naturalnego pochodzenia, pełną witamin i składników mineralnych. W zależności od pory roku jest to: pszenica, kukurydza, pszenżyto, nasionami oleistymi jak słonecznik, rzepak lub innymi roślinami wysokobiałkowymi jak groch czy bobik.
Podsumowanie:
Jako catering dietetyczny chcemy serwować Ci nie tylko dania o obniżonych wartościach kalorycznych, ale podawać Ci zdrowe produkty ze źródła o wiadomym pochodzeniu. Od teraz w Twoich pudełkach znajdziesz TYLKO kurczaka zagrodowego i na pewno odczujesz różnicę.